Mastercard Visa Card Nedir ?

Mastercard Visa Card nedir?

Mastercard Visa Kart sistemlerinin bankacılık hayatına girmesi ile birlikte birçok sistem ortaya çıkmıştır. Dünya piyasalarının yüzde 70’ini ise Mastercard ve Visa Card sistemleri hakim durumdadır. Bu kartlar sayesinde dünyanın her noktasında sayısız banka ve ticari kuruluş ile rahatça alışveriş yapma şansınız vardır. Alışverişinizi yaparken aynı zamanda şirketler tarafından sunulan sayısız avantajı da kullanma şansınız olacaktır. Mastercard ve Visa Card dünya üzerinde en çok bilinirliği olan iki kart sistemidir. ATM ve POS makineleri sayesinde bu kart sistemleri sizin yanınızda kart taşımadan rahatça dolaşmanıza yardımcı olmaktadır.

mastercard visa
mastercard visa

 

Bu iki kart sistemi birbirlerinden tamamen ayrı iki finansal kuruluşun ortaya çıkarmış olduğu sistemlerdir. Mastercard ve Visa’nın tam olarak ne olduğuna cevap vermeden önce bunların kuruluşlarını ve dünyaya nasıl yayıldıklarını aktarmaya çalışalım.

Mastercard Visa Kuruluş Detayları

Hem Mastercard hem de Visa Amerika merkezli olarak kurulan şirketlerdir. Visa, Bank of America tarafından 1958 yılında ortaya çıkarılmıştır. Bu fikir şirketin bünyesinde çalışanlar tarafından ortaya atılmıştır. Daha öncede ülke de bu kartların benzerleri kullanılmış olsa da bu kadar geniş kapsamlı olanı ilk defa ortaya çıkarılmıştır. İlk deneme başarısız olsa da yapılan incelemelerin ardından hatalar minimize edilerek tekrar hizmete sunulmuştur. Sadece bir yıl sonra ülkede kredi kartına sahip olan kişi sayısı 2 milyonu geçmişti. Bu inanılmaz başarı ile birlikte şirket neredeyse piyasanın tamamına hakim olmayı başardı.

Mastercard bu gelişmelerin ışığında bankacılık sektörünün ağır toplarından olan 1966 yılında gene Amerika’da kurulmuştur. Banka kartı, kredi kartı gibi materyaller üzerinde hizmet vermek amacıyla kurulan finans şirketi şu an dünya üzerinde ki en önemli iki kart sisteminden birisi olmayı başarmıştır. Mastercard rakibi gibi tek bir finans kuruluşu tarafından ortaya çıkarılmamıştır. Çok uluslu finans şirketleri tarafından birleşip hizmete sunulmuştur. İki şirkette şu an halka açık olan hizmet vermeye devam etmektedir.

Mastercard’ın açılımı, Bankalar arası kart birliği iken, Visa ise Amerikalı finans şirketlerin oluşturduğu birliğin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Hem Visa hem de Mastercard 16 haneli kart numaralarına sahiptir. Ancak Visa kartlarında bu numaralar 4 ile başlarken, Mastercard üzerinde ki numaralar ise 5 ile başlamaktadır.

mastercard-visa
mastercard-visa

 

Mastercard Visa Nedir?

Kart sistemlerin neden ve nasıl kurulduklarını öğrendikten sonra bunların yaptıkları görevlerin neler olduğunu söyleyelim. İkisi de birer ödeme sistemidir. İlk kuruldukları yıllarda birbirlerinden gözle görülür farklılıkları olsa da günümüzde gelişen teknoloji ve rekabet koşullarının çetin olması aralarında ki temel farkların ortadan kalkarak dünya üzerinde her noktada aynı hizmeti vermelerine neden olmaktadır. Bunlar birer marka değildir. İnsanlar genelde bu ikisini Bonus, Maximum ve Word gibi birer banka markası sanmaktadır. Bunlar sistemlerdir. Bir önce saymış olduğumuz kartlar bu sistemleri kullanarak müşterilerine hizmet etmektedir.

Visa ve Mastercard ile anlaşması olmayan dünya üzerinde hiçbir banka kuruluşu ve ticarethane yoktur. Bu kart sistemlerinin dünya piyasasının büyük bölümünü ellerinde tutmalarına yardımcı olmaktadır. İkisi de yapılan transferlerden pay almaktadır. Tek görevleri bankalar arasında nakit paranın sorunsuz bir şekilde akmasına yardımcı olmaktadır. Bunlar için iki firmanın da çalıştıkları bölgelere hizmet veren yüksek düzeyde korunan merkezleri bulunmaktadır. Avrupa için Londra tercih edilirken Amerika’da ise farklı bölgelerde merkezleri bulunmaktadır.

 

Bu sistemlere rakip birçok finansal kuruluşta vardır. Ama en çok tercih edilen bu ikisidir. Diğerleri arasında American Express, Discover ve Diners Club gibi kart sistemleri de bulunmaktadır. Bu iki sistemi birbirinden ayıran bazı farklar vardır. Bu farklar müşterilerine sundukları kampanyalardır. Ülkemizde bu sistemlere rakip olarak bir kart sistemi ortaya çıkarılmak için gelişmeler bulunmaktadır ancak şu an için istenilen seviyelere gelmediğini söyleyebiliriz.

Sistemler Arasında ki Farklar ve Ortak Noktaları

İki sisteminde bankalar arasında dijital olarak para transferi yaptığını ve aynı zamanda müşterilerin yanlarından nakit taşımadan işlem yapabilme kolaylığı sağladıklarını öğrendik. Kısaca banka kartı ve kredi kartı kullanacaksanız Mastercard ya da Visa almanız gerekiyor. İlk yıllarında aralarında temel farklar bulunsa da günümüzde bu iki sistem arasında temel bir fark bulunmamaktadır. Tek farklarının kartların üzerinde bulunan logo olduğunu söyleyebiliriz.

mastercard-visa logo
mastercard-visa logo

Visa daha çok Avrupa pazarına hakim durumda bulunurken, MasterCard ise Amerika pazarının büyük bir bölümünü elinde bulundurmaktadır. Dünyanın her noktasında 200 milyondan fazla üye iş yerinde bu kartlar ile rahatça işlem yapabilirsiniz. İkisinden birisini tercih etmekte zorlanıyorsanız avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştırmanız size net bir cevap verecektir. Bu konuda yardımcı olacak bilgileri sizler ile paylaşalım.

İki kartın da ülkemizdeki tüm pos cihazları ve ATM’ler tarafından anlaşmalı olarak kullanım sağladığını ekleyelim. Dünya genelinde ise bu rakamlarda küçük farklılıklar olabilir. Çok seyahat eden birisiyseniz Mastercard’ın, Visa’ya nazaran genel piyasa da daha fazla geçerliliği olduğunu söyleyelim. Ancak gene de kolayca çok büyük bir aksilik olmadıkça rahatça işlem yapabileceğinize emin olabilir.

Televizyonda gördüğümüz reklamlarda Visa ve Mastercard’ın üye çekebilmek için özel kampanyalar yaptığına şahit olursunuz. Bu da iki firmanın birbirinden ayrıldığı noktalardan birisi olarak öne çıkmaktadır. Genelde sunulan avantajlar iki firmada aynı oranda sunulmaktadır. Örneğin Visa Platinum verdiği özel bir karta sahip olmanız halinde müşterilerine seyahat tercihleri için avantajlar, önemli mekanlarda indirimler ve beklenmedik sürprizler sunmaktadır.

Mastercard’da rakibi ile rekabet etmek için çıkarmış olduğu World Elite Mastercard ve Platinum Mastercard ile bunlara benzer hizmetler sunuyor. Bu da iki kart sisteminden birisini tercih etmeyi zorlaştırıyor. Rakipleri avantaj ve kolaylıklar konusunda iki firmadan daha özel seçenekler sunsa da bu ikisini diğerlerinden bir adım öne çıkarak özellikle dünya üzerinde geniş bir iş yeri ağı ile hizmet etmeleridir. İlla ikisinden birisini tercih edecekseniz kampanyalarını ve sağladığı avantajların hangilerinin size daha çok uyduğunu araştırmakla başlamanız karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Merkezimize uğrayarak Finans Danışmanlarımızla görüşebilirsiniz yada İletişim Formunu Doldurarak Size Ulaşmamızı Sağlayabilirsiniz…

 Kredi kartı borç taksitlendirme