Kredi Kartı

Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kredi kartları, bankaların müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarladığı ve pos makinesi olan yerlerde alışveriş için kullanabileceğiniz ve nakit avans ihtiyaçlarınızda para çekebileceğiniz çipli kartlardır. Kredi kartları nakit para yerine geçen ve en çok tercih edilen alternatif ödeme yöntemidir. Kredi kartları ile birlikte kişiler belirli bir limit verilmektedir. Kredi kartı limiti doluncaya kadar alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bazen nakit ihtiyaçlarınızda ise yine bu kredi kartlarını kullanabilirsiniz. Nakit avans çekimlerinizi ister bankadan ister şubeden isterseniz de ATM’lerden nakit çekim yapabilirsiniz.

Kredi kartı imkânsız sunan birçok banka ve finansal kuruluş bulunmaktadır. Bankalar genellikle kendilerine göre kampanyalar uygulayabilirler. Ancak tüm bankalardaki kredi kartları aynı amaca hizmet etmektedir. Bankalarda belirli bir kredi limitiniz bulunmaktadır. Bu limitlere göre kredi kartı talepleri verebilirsiniz.

Kredi-kartı kullanımı aslında birçok kez haberlere bile konu olabilecek şekilde olumsuz gösterilse de aslında düzenli ve bilinçli kullanımlarda birçok avantaj ve kazanç sağlamanıza olanak sağlamaktadır.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartları her zaman için sadece nakit para taşımamak için değil, bazen de cebinizde para olmadığı dönemlerde de talep edilmektedir. Ancak kredi kartları bir takım koşullara bağlı olarak verilmektedir. Kredi kartı alma şartları arasındaki ilk şart, Merkez Bankasının kara listesinde yer almamanız gerektiğidir. Bunun dışında kredi notunuz düşükse de kredi kartı alımınız zorlaşacaktır.

Kredi kartı için birçok banka gelir belgesi ve sigorta istese de bazı bankalar bunlara bakılmaksızın da kredi kartı verebilmektedir. Kredi kartı almak için bankaların talep ettiği belgeleri ibraz ederek veya sözlü beyanlarda bulunarak alabilirsiniz.

Kredi kartı aldığınız zaman kredi kart limiti maaşınıza ve kredi notunuza göre belirlenmektedir.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi-kartı nasıl kullanılır incelemesine geçmeden önce, bilinçsiz olarak kullanılan kredi kartlarının sizleri borç batağına itebileceğini dikkatle vurgulamak gerekir. Bunun yanı sıra, düzenli olarak bilinçli bir şekilde kredi-kartı kullanımı ile nakit alışverişlerinizden daha kolay bir harcama planı oluşturmanız mümkündür.

Kredi-kartı talebinizin onaylanması sonucunda belirlenen limitler doğrultusunda alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartları, belirlenen limitlere kadar sizlere harcama izni vermektedir. Aylık olarak yapılan harcamalarınızda ise ekstrenize harcamalarınız yansıtılacaktır. Bu doğrultuda hesap özeti borcunuz ve ödemeniz gereken asgari ödeme miktarı yer almaktadır.

Bu dönem içerisinde ödeme gününüz geldiğinde, ödeme günü yapacağınız ödemeler kredi notunuza olumlu etki yapacaktır. Ödemelerinizi bir gün bile geciktirmeniz durumunda kredi puanınızda düşüş yaşanacaktır. Asgari ücret ödemesinde de bu düşüş görülebileceğini mutlaka unutmayın. Bu yüzden ekstrenize yansıyan borç tutarı kesinlikle eksiksiz ve zamanında ödenmelidir.

Kredi kartları ödemelerinizi aksatmanız durumunda hem kredi notunuz düşecektir hem de borçlarınıza faiz yansıyacaktır. Kredi kartı kullanımdüzenli be bilinçli yapılması halinde hiçbir sorun teşkil etmeyen bir ödeme yöntemidir.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Merkezimize uğrayarak Finans Danışmanlarımızla görüşebilirsiniz yada İletişim Formunu Doldurarak Size Ulaşmamızı Sağlayabilirsiniz…

 Kredi kartı borç taksitlendirme